Vinesh Phogat, Ravi Dahiya Win Gold Medals, Pooja Gehlot Clinches Bronze As Indian Wrestlers Rule In Birmingham

at least a bronze each, hoping to make it to the final and fight for gold.

CWG 2022 – FULL COVERAGE | IN-DEPTH | INDIA FOCUS | OFF THE FIELD | IN PHOTOS | MEDAL TALLY

And then two Indian teams will be competing in the semifinal clash of their respective events too. The men’s team is up against South Africa in the hockey last-four stage match while the women’s team will face England in cricket’s semis clash. A win for each will assure them a medal and a chance to claim gold later.

Then there’s plenty of action in table tennis, badminton and athletics as well.

Here’s the full schedule of Indian events at CWG 2022 on August 6 (All Timings in IST)

ATHLETICS AND PARA ATHLETICS

  • Women’s F55-57 Shot Put Final: Poonam Sharma, Sharmila, Santosh – 2:50 pm
  • Women’s 10,000m Race Walk Final: Priyanka, Bhawana Jat- 3 pm
  • Men’s 3000m Steeplechase Final: Avinash Sable – 4:20 pm
  • Women’s Tea 4x100m Relay round 1, Heat 1: Hima Das, Dutee Chand, Shrbani Nanda, NS Simi – 4:45 pm
  • Women’s Hammer Throw Final: Manju Bala – 11:30 pm
  • Men’s 5000m Final: Avinash Sable – 12:40 am

LAWN BOWLS

  • Men’s fours, final: India vs Northern Ireland – 4:30 pm

SQUASH

  • Men’s doubles, quarterfinal: V Senthilkumar/Abhay Singh vs Yow Eain Ng/Wern Chee Yuen – 5:15 pm
  • Mixed doubles, semifinal: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Joelle King/Paul Coll – 6 pm

BADMINTON

  • Women’s singles quarterfinals: PV Sindhu vs Jin Wei Goh – 4:20 pm
  • Women’s singles quarterfinals: Akarshi Kashyap vs Kirsty Gilmour – 6 pm
  • Men’s singles quarterfinals: Kidambi Srikanth vs Toby Penty – 10 pm
  • Men’s singles quarterfinals: Lakshya Sen vs Paul Georges – 10 pm
  • Women’s doubles quarterfinals: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand Tahlia Richardson/Katherine Wynter – 10:50 pm
  • Men’s doubles quarterfinals: Chirag Shetty/Satwiksairaj Rankireddy vs Schueler/Nathan – 11:40 pm

BOXING

  • Women’s Minimumweight (45-48kg) semifinal: Nitu Ghangas vs Priyanka Dhillon – 3 pm
  • Men’s Flyweight (48kg-51kg) semifinal: Amit Panghal vs Patrick Chinyemba – 3:30 pm
  • Women’s Light Flyweight (48kg-50kg) semifinal: Nikhat Zareen vs Savannah Stubley – 7:15 pm
  • Women’s Lightweight (57kg-60kg) semifinal: Jasmine vs Gemma Richardson – 8 pm
  • Men’s Featherweight, semifinal: Mohammad Hussamuddin vs Joseph Commey – 11:30 pm
  • Men’s Welterweight (63.5kg-67kg) semifinal: Rohit Tokas vs Stephen Zimba – 12:45 pm
  • Super Heavyweight (over 92kg) semifinal: Sagar vs Ifeanyi Onyekwere – 1:30 am

CRICKET

  • Women’s T20 semi-final: India vs England – 3:30 pm

HOCKEY

  • Men’s team semi-final: India vs South Africa – 10:30 pm

TABLE TENNIS AND PARA TABLE TENNIS

  • Women’s doubles round of 16: Akula Sreeja/Reeth Tennison vs Anna Chloe Thomas Wu Zang/Lara Whitton- 2 pm
  • Women’s doubles round of 16: Manika Batra/Diya Parag Chitale vs Oumehani Hosenally/Nandashwaree Jalim – 2 pm
  • Men’s Singles quarterfinal: Sharath Kamal vs Quek Izaac Yong – 2:40 pm
  • Men’s singles quarterfinal: G Sathiyan vs Sam Walker – 3:25 PM IST
  • Men’s singles quarterfinal: Sanil Shetty vs Liam Pitchford – 3:25 PM IST
  • Women’s singles semifinal: Sreeja Akula vs Tianwei Feng – 4:10 PM IST
  • Men’s doubles semifinal: Sharath Kamal/G Sathiyan vs Nicholas Lum/Finn Luu – 4:55 PM IST
  • Mixed doubles semifinals: Achanta Sharath Kamal/Akula Sreeja vs Nicholas Lum/Minhyung Jee – 6 pm
  • Women’s doubles quarter-final* – 8:30 PM IST

PARA BADMINTON

  • Men’s Singles Classes 3-5: Bronze Medal Match: Raj Aravindan Alagar vs Isau Ogunkunle – 6:15 pm
  • Women’s Singles Classes 3-5 Bronze medal match: Sonalben Patel vs Sue Bailey- 12:15 am
  • Women’s Singles Classes 3-5 Gold medal match: Bahvina Patel vs Christina Ikpeoyi – 1 am

WRESTLING (starts at 3 pm)

  • Men’s Freestyle 57kg quarterfinals: Ravi Kumar vs Suraj Singh
  • Men’s Freestyle 97kg quarterfinals: Deepak Nehra vs Randhawa
  • Women’s Freestyle 76kg quarterfinals: Pooja Sihag vs Montague
  • Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 1: Vinesh Phogat vs Mercy
  • Women’s Freestyle 50 kg – Nordic System match 1: Pooja Gehlot vs Lemofack
  • Men’s Freestyle 74kg 1/8 Final: Naveen vs Ogbonna John
  • Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 2: Vinesh Phogat vs Samantha
  • Women’s Freestyle 50 kg – Nordic System match 2: Pooja Gehlot vs Ndolo
  • Women’s Freestyle 53 kg – Nordic System match 3: Vinesh Phogat vs Keshani

* SUBJECT TO QUALIFICATION

Read the Latest news and Breaking News here

.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button