Sports on the air: Here’s what games are on TV and radio for the week of Feb. 13-19

Friday, Feb. 18, 2022

TELEVISION

BASKETBALL

  • Butler at St. John’s, CBSSN, 3 p.m.
  • All-Star Celebrity Game, ESPN, 5 p.m.
  • Ohio at Kent St., CBSSN, 5 p.m.
  • Richmond at VCU, ESPN2, 5 p.m.
  • Saint Peter’s at Fairfield, ESPNU, 5 p.m.
  • Rising Stars Challenge, TNT, 7 p.m.
  • Wright St. at Oakland, ESPN2, 7 p.m.
  • Women: Stanford at Oregon St., Pac-12, 8 p.m.
  • Women: Utah at USC, Pac-12 Mountain, 8 p.m.

GOLF

  • Chubb Classic, GOLF, 10 am
  • Genesis Invitational, GOLF, 2 p.m.

GYMNASTICS

  • Oregon St. at Utah, Pac-12, 6 p.m.
  • Alabama at LSU, ESPN, 7 p.m.

HOCKEY

  • North Dakota at Minn.-Duluth, CBSSN, 7 p.m.
  • Miami (Ohio) at Colorado College, AT&T SportsNet, 7:30 p.m.

LACROSSE

  • NLL: FireWolves at Bandits, ESPNEWS, 5:30 p.m.

SPORTS ENGINE

  • NextEra Energy 250, FS1, 5:30 pm (Qualifying, FS1, 1 pm)

SOCCER

  • Juventus vs. Turin, CBSSN, 12:45 p.m.

SOFTBALL

  • Michigan Vs. Oklahoma St., ESPNU, 8 am
  • Texas Vs. Florida St., ESPNU, 11 a.m.
  • LSU Vs. Oklahoma St., ESPNU, 2 p.m.

VOLLEYBALL

  • CS Northridge at Stanford, Pac-12, 3 p.m.

RADIO

BASE-BALL

  • BYU Vs. Indiana St., FM-107.9, 10:30 am

BASKETBALL

  • Women: Utah at USC, AM-700, 8 p.m.

GYMNASTICS

  • Oregon St. at Utah, AM-700, 6 p.m.

FULL OLYMPIC TV SCHEDULE

CNBC

  • Women’s curling semifinals, 3 pm, 6 pm (delay)

NBC

  • Biathlon: Men’s 15K mass start; Speedskating: Men’s 1,000m; Men’s hockey semifinal, noon
  • Figure skating: Pairs’ short program; Bobsled: Two-woman; Freestyle skiing: Men’s halfpipe final, 6 p.m.
  • Bobsled: Four-man; Alpine skiing: Team event, 9:30 p.m.

DOOR

  • Speedskating: Men’s 1,000m, 2 am
  • Figure skating: Pairs’ short program, 3:30 am
  • Men’s hockey semifinal, 6:45 am
  • Freestyle skiing: Men’s halfpipe final, 6:30 p.m.
  • Alpine skiing: Team event, 8 p.m.
  • Cross-country skiing: Men’s 50K, 11 p.m.

Saturday, Feb. 19, 2022

TELEVISION

BASKETBALL

  • Boston College at Syracuse, ESPNU, 10 a.m.
  • Indiana and Ohio St., ESPN, 10 a.m.
  • TCU at Baylor, ESPN2, 10 a.m.
  • Xavier at UConn, Fox, 10 a.m.
  • Texas Tech at Texas, ABC, 10:30 am
  • Alabama and Kentucky, CBS, 11 a.m.
  • Boston U. and Colgate, CBSSN, 11:30 am
  • Auburn at Florida, ESPN, noon
  • Kansas St. at Oklahoma St., ESPNU, noon
  • Morgan St. at Howard, ESPN2 / TNT, noon
  • Illinois at Michigan St., Fox, 12:30 p.m.
  • Saint Louis at Davidson, CBSSN, 1:30 p.m.
  • Air Force at Wyoming, AT&T SportsNet, 2 p.m.
  • North Carolina at Virginia Tech, ESPN2, 2 p.m.
  • Tennessee and Arkansas, ESPN, 2 p.m.
  • Women: Gonzaga at BYU, BYUtv, 2 p.m.
  • Georgetown at Villanova, Fox, 3 p.m.
  • Drake and Loyola Chicago, ESPN2, 4 p.m.
  • Duquesne at St. Bonaventure, ESPNU, 4 p.m.
  • Florida St. at Duke, ESPN, 4 p.m.
  • Utah at Cal, Pac-12, 4 p.m.
  • Utah St. at Boise St., CBSSN, 4 p.m.
  • All-Star Saturday Night, TNT, 6 p.m.
  • Colorado St. at UNLV, CBSSN, 6 p.m.
  • DePaul at Seton Hall, FS1, 6 p.m.
  • Kansas and West Virginia, ESPN, 6 p.m.
  • Oregon St. at Arizona St., ESPN2, 6 p.m.
  • BYU at Saint Mary’s, ESPN2, 8 p.m.
  • Colorado at Stanford, ESPNU, 8 p.m.
  • Oregon and Arizona, ESPN, 8 p.m.
  • San Diego St. at Fresno St., CBSSN, 8 p.m.
  • Washington and UCLA, FS1, 8 p.m.

FOOTBALL

  • HBCU Legacy Bowl, NFLN, 2 p.m.

GOLF

  • Genesis Invitational, GOLF, 11 a.m. (CBS, 1 p.m.)
  • Chubb Classic, GOLF, 1 p.m.

HOCKEY

  • Avalanche at Sabers, ALT, 11 a.m.
  • Blues at Maple Leafs, NHLN, 5 p.m.
  • Miami (Ohio) at Colorado College, AT&T SportsNet, 6 p.m.

SPORTS ENGINE

  • Beef. It’s What’s For Dinner. 300, FS1, 3 pm (Qualifying, FS1, 9:30 am)
  • Monster Energy Supercross, CNBC, 3 p.m.

RUGBY

  • MLR: Warriors at Gilgronis, KMYU, 6 p.m.

SOCCER

  • Crystal Palace Vs. Chelsea, USA, 8 am
  • Manchester City Vs. Tottenham, NBC, 10:30 am
  • Real Madrid vs. Deportivo Alaves, ABC, 12:30 p.m.

SOFTBALL

  • UCLA Vs. Auburn, ESPNU, 8 p.m.
  • Texas Vs. UCLA, ESPNU, 2 p.m.

RADIO

BASE-BALL

  • BYU Vs. Marshall, FM-107.9, 1:30 p.m., 4 p.m.

BASKETBALL

  • Montana St. at SUU, AM-590, 2 p.m.
  • Utah at Cal, AM-700, 4 p.m.
  • Utah St. at Boise St., AM-1280 / FM-97.5, 4 p.m.
  • Northern Colorado at Weber St., FM-103.1, 6 p.m.
  • Utah Valley at Dixie St., AM-960 / FM-97.7, 7 p.m.
  • BYU at Saint Mary’s, AM-1160 / FM-102.7, 8 p.m.

FULL OLYMPIC TV SCHEDULE

CNBC

  • Men’s hockey: Bronze-medal game, 6 p.m.
  • Women’s curling: Gold-medal game, 6 p.m.

NBC

  • Biathlon: Women’s 12.5K mass start; Speedskating, 12:30 p.m.
  • Figure skating: Pairs’ free skate; Bobsled, 6 p.m.
  • Figure skating: Gala, 9:30 p.m.

DOOR

  • Biathlon: Women’s 12.5K mass start, 2 am
  • Figure skating: Pairs’ free skate, 4 am
  • Men’s curling: Gold-medal game, 11:30 am (delay)
  • Women’s curling: Bronze-medal game, 3 pm (delay)
  • Men’s hockey: Gold-medal game, 9 p.m.
  • Cross-country skiing: Women’s 30K, 11:30 p.m.

E-mail: swatkins@deseretnews.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button